دانا

مدیریت - دانش - مهارت - تجر به

کشور ما به لحاظ موقعیت خاص استراتژیکی، و شرایط جغرافیایی و آب و هوایی، دارای موقعیت بسیار مناسبی برای دریانوردی است. ایران برای حفظ منافع ملی حیاتی و استراتژیکی خود در منطقه، نیاز به نیروهای متخصصی دارد که با استفاده از توانایی های آنها، بتواند منافع ملی را حفظ نماید. دانشگاه علوم دریایی امام خمینی (ره) در سال 1360 در نوشــهر فعالیت خود را در راستای تأمین هدف ها مذکور آغاز نمود.

این دانشگاه در حال حاضر در 5 رشته دانشجو می پذیرد که عبارتند از:

1.      ناوبری و فرماندهی کشتی (مهندسی عرشه)

2.      تفنگدار دریایی

3.      مهندس الکترونیک و مخاربات دریایی

4.      4. مهندسی دریایی

5.      مدیریت و کمیسر دریایی

اکنون به توضیحاتی در مورد این رشته ها می پردازیم.

 ناوبری و فرماندهی کشتی (مهندسی عرشه):

فارغ التحصیلان این رشته پس از فراغت از تحصیل می توانند هدایت کشتی ها و یگان های شناور نظامی یا بازرگانی را برعهده بگیرند.

این افراد در زمینه های زیر دارای توانایی و تخصص می شوند:

ناوبری، عملیات دریایی، توپخانه و موشک، ملوانی، آب نگاری (شناخت لایه های مختلف آب)، غواصی، یگان های شناور سطحی و زیرسطحی، ضد زیردریایی، مبانی علوم پروازی و تخلیه و بارگیری.

این رشته دارای دو شاخه می باشد:  1) تجاری و   2) نظامی.

در شاخه نظامی به صورت تخصصی تر دروس توپخانه، موشک و سلاح ها و تجهیزات زیرسطحی، مورد مطالعه قرار می گیرد. در شاخه تجاری (بازرگانی)، مسائل مربوط به تخلیه و بارگیری، به صورت تخصصی تر مورد توجه قرار می گیرد.

در این دانشگاه، آنچه بیشتر اهمیت دارد شاخه نظامی است؛ زیرا تا هنگامی که شرکت های مختلف دولتی مثل شرکت ملی نفت ایران، سازمان بنادر و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و شرکت شیلات ایران اعلام نیاز نکنند، دانشجو در شاخه تجاری (بازرگانی) پذیرفته نمی شود؛ زیرا دانشجویان این بخش اکثراً بورسیه ارگان ها و سازمان های یاد شده هستند.

 تفنگدار دریایی:

دانشجویان این رشته برای خدمت در تیپ های تفنگداری آموزش می بینند و دروس تخصصی آنها شامل عملیات آبی ـ خاکی (هجوم از دریا به ساحل دشمن و تسخیر دانش آموختگان این رشته، عملیات تخصصی خود را آغاز می کنند و سپس نوبت به سایر نیروهای نظامی می رسد.

علاقمندی به این رشته و توانایی غواصی، سبب موفقیت در این رشته خواهد شد.

 مهندس الکترونیک و مخابرات دریایی:

دانش آموختگان این رشته توانایی رهبری و هدایت صحیح و تعمیرات و نگهداری کلیه دستگاه های الکترونیکی موجود در ناو را دارد. اهمیت این رشته زمانی مشخص می شود که بدانیم دستگاه های هدایت آتش در ناوها کاملاً الکترونیکی می باشد.

 مهندسی دریایی:

فارغ التحصیلات این رشته، مسئولیت شناور و متحرک نگهداشت ناوها را برعهده دارند. در صورت بروز هرگونه آسیب در بدنه کشتی ها و ناوها، این متخصصان به سرعت وارد عمل شده و ازنفوذ آب به داخل ناو یا هر وسیله شناور دیگر جلوگیری می کنند. در ضمن مسئولیت نیروی محرکه یک ناو برعهده این مهندسین می باشد.

 مدیریت و کمیسر دریایی:

تهیه لوازم یدکی کشتی ها (برای قطعات و لوازم الکترونیکی و مکانیکی) موجود در کشتی ها، تهیه سوخت کشتی، تهیه مواد غذایی برای کارکنان نیروی دریایی، تقسیم و جابجایی نیروهای دریایی و استخدام نیروی انسانی جدید، برعهده دانش آموختگان این رشته می باشد. افسران کمیسر دریایی که تجربه کاری و شناخت عمیقی نسبت به قسمت های مختلف نیروی دریایی کسب می کنند، موفقیت بیشتری خواهند داشت.

 شرایط موفقیت در رشته های دانشگاه علوم دریایی امام خمینی (ره):

داشتن پایه درسی قوی در دروس ریاضی و فیزیک، همچنین تسلط به درس زبان انگلیسی (اکثر منابع این رشته های دانشگاهی به زبان انگلیسی است)، و کم نبودن معدل دیپلم افراد علاقمند به این رشته (کمتر از 15)، سبب موفقیت علاقمندان به این رشته خواهد شد. وابسته نبودن به خانواده، به علت شرایط کاری این رشته، باید مدنظر علاقمندان به انتخاب این رشته قرار بگیرد. زیرا گاهی به دلیل مأموریت، ممکن است به مدت چند ماه از خانواده خود دور بمانند.

 شرایط داوطلبان این رشته:

داوطلبان این رشته ها باید از سلامتی کامل جسمانی و روانی برخوردار باشند. در رشته ناوبری و فرماندهی کشتی دید آنها 10 از 10 و در رشته تفنگداری حداقل دید آنها از 8 از 10 باشد. انتخاب رشته های مذکور، در فرم انتخاب رشته باید در 9 اولویت نخست قرار گیرد و اولویت دهم ... خود به خود حذف خواهد گردید. پذیرش دانشجو برای این رشته فقط از میان داوطلبان مرد و از بین داوطلبان 5 گروه آزمایشی (علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و زبانهای خارجی) صورت می گیرد. پذیرش نهایی مستلزم شرکت در مصاحبه، تست و معاینات پزشکی می باشد.

 کلیه گرایش های این دانشگاه تحت عنوان یک کد رشته شناخته می شوند؛ لذا داوطلبان بعد از قبولی اولیۀ، به ترتیب امتیاز و رتبه می توانند گرایش مورد علاقه خود را انتخاب کنند. نکته قابل ذکر این می باشد که تحصیل در این رشته شبانه روزی ست و کلیه هزینه های خوراک، پوشاک، کمک آموزشی ... برعهده نیروی دریایی ارتش بوده و دانشجویان پس از گذراندن 118 واحد، درجه ناوبان دومی اخذ می کنند. فارغ التحصیلان این رشته از نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران حقوق دریافت خواهند نمود و می توانند در برابر قانون ارتش، پس از فراغت از تحصیل درجات عالیتر دست بیابند.

برای آشنایی بیشتر با این رشته ها به فهرست دروس و واحدهای درسی آنها مراجعه کنید.

 مهندسی دریا

دو قرن از ساخت نخستین کشتی ای که توانست بدون بادبان و پارو، و برخلاف جهت آب در رودخانه ها حرکت کند می گذرد؛ و در این مدت نسبتاً کوتاه، جهان به دگرگونی غیرقابل وصفی دچار شده است. امروزه ساخت و تعمیر یک کشتی، یک فن محسوب نمی شود بلکه یک علم بوده و نیاز به تخصص خاص خود دارد. ساخت ناوهای بزرگی که نزدیک به 340 متر طول و 80 متر عرض دارد، نیازمند به اطلاعات علمی دقیق و بسیاری می باشد. دانستن این نکته که بیش از 90 درصد صادرات غیر نفتی، و حتی تقریباً تمام صادرات نفتی کشور ما به وسیله کشتی صورت می پذیرد، اهمیت این وسیله  را می رساند. هدایت و مدیریت این کشتی ها دانش بسیار بالایی می طلبد و نمی توان به تجربه و گذر ایام آن را فرا گرفت، بلکه نیاز به تحصیلات کلاسیک و دانشگاهی دارد. برای همین، این رشته به منظور تربیت افراد متخصصی که بتوانند نیازهای کشورمان را در این زمینه ها رفع کند، ایجاد گردیده است.

 مهندسی دریا در مقطع کارشناسی دارای گرایش های زیر می باشد:

1.      مهندسی دریا ـ گرایش مهندسی کشتی

2.      مهندسی دریا ـ مهندسی کشتی سازی

3.      مهندسی دریا ـ گرای دریانوردی

 گرایش مهندسی کشتی:

مهندسان دریا، گرایش مهندسی کشتی، به عنوان مدیر فنی کشتی، مسئولیت تعمیر، نگهداری و راه اندازی موتور کشتی را برعهده دارند. در این رشته، دانشجویان، پس از گذراندن دروس تئوری، یک دوره کارآموزی را بر روی کشتی های اقیانوس پیما در خارج از کشور می گذرانند.

 گرایش مهندسی کشتی سازی:

در این گرایش، نیروهای متخصص موردنیاز سازمان های دریایی را که در زمینه ساخت کشتی فعالیت دارند تأمین می شود. فارغ التحصیلان این رشته مسئولیت طراحی، ساخت و نظارت بر ساخت کشتی و تعمیرات آن را برعهده دارند.

 گرایش دریانوردی:

دریانوردان، به عنوان کاپیتان کشتی، وظیفه هدایت و راهبری کشتی ها و مدیریت نیروی انسانی شاغل در کشتی را برعهده دارند. در این گرایش، دانشجویان با روش های یافتن مسیرها و انواع دیگری از اطلاعات که در این زمینه کاربرد دارد آشنایی یافته و در آنها تخصص می یابند.

 توانایی های لازم:

داوطلبین این رشته، برای موفقیت، لازم است به خانواده آنچنان وابستگی نداشته باشند و قوی بودن در دروس ریاضیات و فیزیک و تسلط بر زبان انگلیسی، موفقیت دانشجوی این رشته را قطعی می کند. البته داشتن سلامتی کامل دراین رشته الزامی است. بهمین دلیل آزمایشات دقیق پزشکی بعمل می آید.

 موقعیت شغلی:

دانشجوی این رشته به دلیل اینکه بورسیه سازمان ها و نهادهای مختلف می باشد، دارای آینده شغلی تضمین شده ای خواهد بود. شرکت های کشتی سازی صدرا در بوشهر و کارخانه نکا در شما و اروندان در خلیج فارس، از شرکت های بزرگ کشتــی ســازی در ایران هستند که اقدام به جذب فارغ التحصــیلان این رشتــه و گرایش هـــای مختلف آن می کنــند. علاوه بر موارد ذکر شــده، فارغ التحصیلان این رشته می توانند در سازمان بنادر و کشتیرانی، وظیفه ساخت سکوهای شناور را برعهده گرفته و بالاخره به عنوان مهندس ناظر بر حسن اجرای طرح های اجرایی، نظارت کنند و یا در صنایع دریایی به کارهای تحقیقاتی بپردازند. دانشجــویان گرایش دریانوردی پس از آنکه بر روی آب های خارج از کشور دورۀ کارآموزی خود را گذراندند، در ناوگان ارگان بورس دهنده، مانند کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و شرکت ملی نفتکش بکار مشغول می شوند.

دانشگاه هایی که رشته کارشناسی مهندسی دریا ـ کشتی سازی و مهندسی دریا ـ مهندسی کشتی را ارائه می کنند عبارتند از:

 

ردیف

نام دانشگاه

وضعیت پذیرش

روزانه

شبانه

1

2

 

3

4

دانشگاه خلیج فارس (بوشهر)

دانشگاه صنعتی امیرکبیر ـ تهران جزیی از گرایشهای مهندس مکانیک (دروس تخصصی در سایت دانشگاه در بندرعباس برقرار می گردد)

دانشگاه صنعتی مالک اشتر وابسته به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح

×

×

 

-

×

-

 

×

مرکز آموزش عالی دریانوردی و علوم دریایی چابهار (نیمه متمرکز) برای گرایش مهندس کشتی

نیمه متمرکز

 

فارغ التحصیلان این رشته می توانند برای ادامۀ تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آزمون های رشته های زیر شرکت کنند:

1.      مجموعۀ مهندسی معماری کشتی 0سازه کشتی ـ هدیرومکانیک کشتی).

2.      مجموعۀ مهندسی مکانیک (ساخت و تولید ـ طراحی کاربردی ـ تبدیل انرژی).

 3.      مجموعۀ ژئوفیزیک و هواشناسی

4.      مجموعۀ آمار (آمار ریاضی ـ آمار بیمه آکچواری ـ آمار اقتصادی و اجتماعی).

5.      فلسفۀ علم.

6.      مهندسی صنایع (مدیریت سیستم  و بهره وری ـ سیستم های اقتصادی و اجتماعی).

دانشگاه هایی که رشته کارشناسی مهندسی دریا ـ دریانوردی را ارائه می کنند عبارتند از (بورسیه شرکت ملی نفتکش ایران و مؤسسات دیگر):

 

ردیف

نام دانشگاه

وضعیت پذیرش

1

مرکز آموزش عالی دریانوردی و علوم دریایی چابهار

نیمه متمرکز ـ روزانه

 فارغ التحصیــلان این رشته می تواننـــد برای ادامۀ تحصــیل در مقطع کارشناسی ارشد در آزمون رشته های زیر شرکت کنند:

1.      مجموعۀ ژئوفیزیک و هواشناسی

2.      مجموعۀ آمار (آمار ریاضی ـ آمار بیمه آکچواری ـ آمار اقتصادی و اجتماعی).

3.      فلسفۀ علم

4.      مهندسی صنایع (مدیریت سیستم و بهره وری ـ سیستم های اقتصادی و اجتماعی).

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و چهارم دی ۱۳۸۷ساعت 9:38  توسط تجربه کار  |