دانا

مدیریت - دانش - مهارت - تجر به

مقدمه

انسان ها از دیرباز جهت انجام امور و مبادلات روزمره خود به طرق مختلف با یکدیگر ارتباط برقرار می کرده اند. دنیای امروز دنیای پردازش اطلاعات و جهان تبادل داده های مختلف است. برای ایجاد بستری که در امر ارتباطات و مخابره انواع اطلاعات مفید واقع شود از سالیانی مدید تاکنون ابزارها و تجهیزات متنوعی طراحی و ساخته شده است. رفته رفته با گسترش دانش بشری و استفاده از امکانات مدرن و ساخت عناصر الکترونیکی بسیار ریز با کمک تکنولوژی نیمه هادی و سهولت دسترسی به سیستم های پردازش و کامپیوترهای پیشرفته امروزی، صنعت مخابرات جایگاه ویژه ای در میان صنایع مختلف به خود اختصاص داده است، به طوریکه امروزه بدون استفاده از سیستم های ارتباطی دیگر زندگی آسان نخواهد بود. در این میان سیستم های سوئیچینگ به عنوان قلب تپنده ارتباطات به سرعت دستخوش تغییر و تحول هستند و دیگر از سوئیچ های الکترونیکی آنالوگ نیز خبری نیست و دستگاه های سوئیچ دیجیتال و حتی سوئیچ های نوری جهت برپایی بسترهای ارتباطی کنونی مورد استفاده واقع می شوند این مبحث با هدف آشنایی و بررسی کاربردی مضووع سوئیچینگ و سیگنالینگ بین مراکز ارتباطی که به عنوان یکی از دروس رشته ICT می باشد به چگونگی ایجاد ارتباطات تلفنی در سیستم های دیجیتال امروزی می پردازد.


 

 

مراکز تلفن، تعاریف و انواع

یک مرکز تلفن چیست؟

یک مرکز تلفن، صنعتی IT محور[1] است که مدیریت روایط مشتری را برای ارباب رجوع خود انجام می دهد. یک مرکز تلفن، پلانتفورمی محاوره ای با استفاده از اینترنت و تسهیلات صوتی ارائه می کند که توسط آن می توان اطلاعات و پشتیبانی برای مشتری و یا ارباب رجوع فراهم ساخت. مرکز تلفن باید در تمام ساعات هفته فعال باشد.

مراکز تلفن در حقیقت سیستم هایی هستند که خدمات خود را بوسیله تلفن عرضه می کنند. افراد شاغل در این مراکز منابع اصلی هستند و بیش از 70 درصد هزینه های عملیاتی را به خود اختصاص می دهند. منابع مهم دیگر عبارتند از تجهیزات مخابراتی و کامپیوتری. بدون کامپیوترها، موجودیت مراکز تلفن ممکن نخواهد بود: آنها جایگزین پرونده هیا کاغذی شده و دستیبابی فوری به طالاعات مشتریان را فراهم می سازند. جانشین بعدی مراکز تلفن معمولاً مراکز ارتباط نامیده می شود، زیرا تکنولوژی در این زمینه درحال انتقال بسوی فکس، پست الکترونیکی و اینترنت است. لیکن، در بیشتر مراکز ارتباط[2]، تلفن های دریافتی[3] هنوز بیشترین تعداد تماس با مشتریان را تشکیل می دهند.

امروزه بیشتر شرکتها دارای مراکز تلفن بوده، یا از خدمات شرکتهای متخصص برای پردازش حجم وسیعی از ارتباطات تلفنی با مشتریان خود استفاده می کنند.

 

یک مرکز تلفن مجازی چیست؟

یک مرکز تلفن مجازی[4]، عبارت است از گروهی از مراکز تماس که دارای پراکندگی جغرافیای بوده و با استفاده از اینترنت به یکدیگر متصل هستند، بگونه ای که به شکل یک موجودیت واحد برای پردازش، گزارش دهی، مدیریت وبرنامه ریزی تماسها عمل می کنند.

 

برخی واژگان تخصصی بکار رفته در مورد مراکز تلفن

عامل (agent): شخصی است که تماس های دریافتی یا ارسالی را پردازش می کند. همچنین به نمایندگی خدمات مشتری، نمایندگی فروش یا خدمات تلفنی اطلاق می شود.

 

توزیع کننده خودکار تماس ها (Automatic Call Distributr=ACD) :

سیستم تلفنی تخصصی که در مرکز تماسهای دریافتی بکار گرفته می شود. این یک ابزار قابل برنامه ریزی است که بطور خودکار به تلفن ها پاسخ داده، تماس ها را به صف درآورده و آنها را بین عاملین توزیع می کند. هم چنین به تماس گیرندگان اعلان انتظار برای پاسخ نموده و گزارشات همزمان از تاریخچه این فعالیت ها تولید می کند. می تواند یک سیستم مستقل بوده و یا به یک شبکه یا شاخه تبادلات خصوصی متصل شود.

 

شناسایی شماره خودکار (Automatic Number Identification=ANI) :

 یک جنبه از شبکه تلفن که شماره تلفن تماس گیرنده را بطور همزمان به مرکز تلفن تحویل می دهد. از طریق شرکتهای مخابراتی راه دور فراهم می شود.

یکپارچه سازی تلفن کامپیوتری (Computer-Telephony Integration=CTI) :

بکار بردن کامپیوترها برای مدیریت و پردازش تماسهای تلفنی.

 

خدمات شناسایی شماره گرفته شده(Dialed Number Identification Service =DNIS) : رشته ای از ارقام که شبکه تلفن آنرا به ACD ، VRU یا سایر ادوات عبور می دهد تا شماره گرفته شده توسط فرد تماس گیرنده را تعیین نماید.

 

شعبه تبادل خصوصی (Private Branch Exchange=PBX) :

یک سیستم تلفنی با توانایی سوئیچ کردن تماسها بین کاربردن در خطوط داخلی و همزمان، امکان اشتراک تعداد معینی از خطوط تلفن خارجی در بین کاربران.

 

نمایش فورش (Screen Pop) :

نمایش اطلاعات پردازش مشتری، مانند داده های حساب کاربر[5]، بر روی یک صفحه نمایش کامپیوتری قبل از انکه تمسا به عامل متصل شود.

 

شناسایی و تبدیل متن به گفتار (Text-to-Speech Recognition=VoIP) :

 شکلی از ساخت گفتار که برای ایجاد یک نسخه گفتاری از متن درون یک فایل کامپیوتری بکار می رود.

 

انتقال صدا بر روی پروتکل اینترنتی (Voice over Internet Protocol = VoIP) :

یک تکنولوژی که امکان می دهد تماس های تلفنی بجای خطوط تلفن، بر روی شبکه های داده پروتکل اینترنتی یا اینترنت منتقل شد.

واحد پاسخ به صدا (Voice Response Unit=VRU) :

 که واحد محاوره ای پاســخ به صــدا (IVR)  یا واحــد پاسخ صوتی (ARU) نیز نامیــده می شود. این واحد به ارقام وارد شده توسط تماس گیرنده و یا گفتار شناسایی شده[6] به همان روشی پاسخ می دهد که یک کامپیوتر به ضربات روی صفحه کلید و یا کلیک ماوس پاسخ می گویند. وقتی یک VRU با پایگاه داده کامپیوتری یکپارچه می شود، تماس گیرنده ها می توانند با پایگاههای داده ارتباط متقابل برقرار کنند تا اطلاعات جاری خود (مانند طراز حساب کاربری) و یا مبادلات کامل (مانند انتقال بین حساب ها)را وارسی نمایند.

 

تاریخچه مختصر

زمانی که شرکت هواپیمایی پان امریکن اولین مرکز تلفن تمام وقت را در سال 1956 ارائه نموئ، کمتر کسی تصور آینده ای را داشت که بیش از 70 درصد تمام ارتباطات بین تشکیلات اقتصادی و مشتریان، توسط کانالهای مخابراتی صورت پذیرد. با فاصله کمی بعد از آن AT&T تخفیف بزرگی در هزینه تماسهای راه دور خود داد که منجر به کاهش تقاضا برای مراکز مخابراتی منطقه ای و ملی بزرگ، و در کل قابلیت استفاده از امکانات مخابراتی در جهت ارائه خدمات به مشتریان دور، با هزینه ای پایین گردید. در سال 1967 AT&T شماره های toll-free را عرضع نمود که منجر به تمرکز در مراکز خدماتی تماس های دریافتی از مشتریان[7] گردید.

در طول دهه آتی، ابتداع واحدهای تشخیص صدا (VDU) و توزیع کننده های خودکار تماس (ACD) برای بهبود به صف درآوردن تماسهای دریافتی، به ارتقای فرایند بازاریابی مراکز تماس کمک نمودند. سیستم واسطه و کنترل مشتری IBM به نمایندگی های خدماتی امکان داد دسترسی آنی به جزئیات حساب مشتری داشته باشند. در دهه 1980 جهش های رخداده در تکنولوژی مراکز تلفن، چون IVR و CTI باعث ارتقای بهره وری کارکنان مراکز تماس و کاهش هزینه ها گردید.

صنعت مراکز تلفن اکنون بزرگ و در حال رشد است و تنها در آمریکا روزانه 260 میلیون تماس به شبکه این مراکز سرریز می شود. شماره های toll-free به نیازمندی اصلی شرکتها، جهت ادامه حیات کاری تبدیل شده اند. تعداد نمرکز تماس بین المللی از 000/100 در سال 1999 به 000/300 در سال 2001 افزایش یافته اند.

 

یک مرکز تلفن چگونه عمل می کند؟

یک مرکز تلفن نوعی بطریق زیر عمل می کند:

1. فرد تماس گیرنده یک شماره [8]toll free را که به مرکز پشتیبانی از مشتری متصل است می گیرد.

2. وقتی تماس به مرکز می رسد، یک مشاور آموزش دیده که به پایگاه داده وسیعی از اطلاعات دسترسی دارد به تماس تلفنی پاسخ می گوید.

3. ارتباطات مخابراتی اختصاصی، مرکز تلفن راه دور را به سازمان متولی از طریق ارتباطات صوتی و دستیابی به پایگاه داده آنلاین، وصل می کنند.

بنابراین فرد تماس گیرنده می تواند یک شماره محلی را در ایالات متحده بگیرد، اما تماس تلفنی او بدون هیچ تاخیر زمانی در هند پاسخ داده شود و تماس گیرنده از مکانی که به او پاسخ داده می شود بی خبر باشد. این خدمات در کشورهایی چون ایالات متحده اروپا، ژاپن و استرالیا بسیار مورد قبول عامه هستند.

 

اجزای یک مرکز تلفن

·        - توزی خودکار تماسها

·       IVR – پاسخ محاوره ای به صدا

·       عامل – شخصی که در یک مرکز تماس فعالیت کرده و تماسهای تلفنی را دریافت و با ارباب رجوع ارتباط برقرار می کند.

·       سرور آماری ـ اطلاعات کاری مرکز تلفن را به منظور تحلیل و بهینه سازی کار جمع آوری می نماید.

·       کانالهای ورود ـ کانالهایی که از طریق آنها ارباب رجوع می تواند به طالاعات درخوساتی از مرکز تلفن دست یابد.

·       ارباب رجوع – شخصی که اطلاعاتی را از مرکز تلفن درخواس می کند.

مراکز تلفنی مجازی دارای اجزای اضافی زیر نیز هستند:

·       IP telephony

·       Voice mail

·       Call Forwarding

 

کانالهای ورودی یک مرکز تلفن مجازی

یک مرکز تلفن مجازی می تواند دارای یک از کانالهای ورودی زیر باشد:

·       شبکه تلفن سوئیچ جهانی (GSTN)  برای کاربرانی که به خطوط PRI ISDN دسترسی دارند.

·       شبکه تلفن سوئیچ عمومی (PSTN) در اکثر خانه ها مورد استفاده است.

·       اینترنت

معماری های مختلف مراکز تلفن

معماری اصلی یک مرکز تلفن

معماری که در شکل 1 نشان داده شده، تکنولوژی موجود است که هنوز در بیشتر مراکز تلفن مورد استفاده قـرار می گــیرد. تمــاس ها توســط یک مدار سوئیچ ACD دریــافت می گردد، که بطور خودکار آنها را بر طبق قواعدی از پیش تعیین شده، بین عاملین توزیع می نماید. فضای کاری عاملین همچنین شامل یک ایستگاه کاری کامپیوتری است که به یک یا چند برنامه کاربردی کامپیوتری متصل شده است.

 

 

 

 

 

 

می توان از یک سیستم IVR برای خوش آمدگویی به تماس گیرندگان، درخواست اطلاعات شناسایی و فراهم کردن برخی اطلاعات بطور خودکار استفاده کرد. لیکن، اگر تماس تلفنی به یک عامل برسد، عامل باید از تماس گیرنده بخواهد که اطلاعات شناسایی خود را تکرار کند.

 

اضافه کردن یک CTI به معماری اصلی

افزودن یک CTI به کارایی عالمین مرکز تلفن در پاسخگویی به تماس گیرندگان می افزاید. این قابلیت امکان می دهد امکانات تلفنی و کامپیوترهای عاملین بطور خودکار با یکدیگر کار کنند. زمانی که یک تماس از طریق تلفن به یک عامل تحویل داده می شود، اطلاعات متناسب در مورد تماس و اینکه توسط سیگنالینگ شبکه و یا ارتباط متقابل IVR فراهم شده، توسط کامپیوتر در اختیار عامل قرار داده می شود. در واژگان تخصصی مراکز تلفن این امر بنام Screen Pop خوانده می شود.

 

 

 

 

 

 

سطوح بالاتری از یکپارچه سازی نیز امکان پذیر است. در این زمینه چالش های اصلی عبارتند از پیچیدگی و هزینه. هدف کلی CTI ایجاد سازگاری بین دو تکنولوژی اساساً ناسازگار است. پروژه های CTI مقادیر زیادی زمان و پول را مصرف می کنند. با وجود این، صنعت CTI بسرعت رشد می کند و بر طبق مطالعات بازار، سرمایه گذاری مالکین مراکز تلفن در CTI اغلب بیشتر از ACD است که پایه اصلی مراکز تلفن آنها را تشکیل می دهد.

 

اینترنت و مراکز تلفن

اینترنت بسرعت به یکی از بخش های اصلی سیستم های ارتباط با مشتریان در بنگاه ها تبدیل شده است. اما در صفحات وب امروزین، یک صفحه "تماس با ما" تنها جاوی آدرس های email و یا تلفنهای مراکز تلفن است. مشخصاً این راه حل کامل و متقاعدکننده ای نیست. بیشتر شرکتها نیاز به ایجاد ارتباط مستقیم و موضوعی را بین وب سایت خود و مرکز تماس از طریق اینترنت احساس کرده اند. امروزه چندین جایگزینه  تکنولوژی برای برطرف کردن این نیازمندی وجود دارد.

یک رویکرد عبارت است از "درخواست تماس[9]" بازدید کننده وب سایلت یک فرم آنلاین را پر کرده و تقاضای تماس تلفنی می کند. اطلاعات فرم به یک دیتاگرام[10] تبدیل شده و به ACD فرستاده می شود. این اطلاعات بگونه ای وارد یک صف می شود که گویی یک تماس تلفنی انجام شده و وقتی عامل بعدی در دسترس بود، یا در زمانی که توسط کاربر تعیین شده، یک فراخوان برای تماس با مشتری را فعال می کند.

 

 

 

 

 

تکنولوژی تقاضای فراخوان اینترنتی در ماهیت خود فرقی با قطع ارتباط با اینترنت و گرفتن شماره تلفنی که در صفحه وب آورده شده، ندارد. بنابراین رویکردهای پیشرفته تری مورد توجه قرار گرفته است.

شکل 4 یک تغییر مهم در این تکنولوژی را نشان می دهد. در این رویکرد دیتاگرام مستقیماً از برنامه کاربردی تحت وب به ACD نمی رود، بلکه به اپراتور شبکه می رسد. اپراتور شبکه ابتدا با برقراری تماس با تماس گیرنده، سپس با ACD و در نهایت با ترکیب این دو با هم، به برقراری تماس اقدام می کند. نتیجه نهایی مانند برقراری تمسا با مرکز تلفن است، اما بجای اینکه کاربر شماره مرکز تماس را بگیرد، بر روی تکمه "تماس با ما" در صفحه وب کلیک کرده و منتظر بصدا درآمدن زنگ تلفن می گردد. اگر تماس گیرنده تنها یک خط تلفن داشته باشد، باید برای دریافت تماس تلفنی، اتصال مودم خود را بموقع قطع کند. این امر ریسک عدم اقدام بموقع کاربر را پیش می آورد.

 

 

 

 

 

 

مجدداً شاهد هستیم که این رویکرد تنها یک پیشرفت جزئی در سیستم اولیه را نشان داده و هیچ یکپارچه سازی بوجود نمی آورد. در این روش یا به دو خط تلفن نیاز است، یا کاربر باید تماس خود با اینترنت را قطع کند تا مرکز تماس بتواند با او تماس بگیرد. همچنین تنها ارتباط صوتی وجود دارد. هر دو راه حلهای فوق به نام شماره گیری خودکار تحت وب[11] خوانده می شوند.

 

مسیر موازی داده ها[12]

محصولاتی که بر مبنای این رویکرد طراحی شده اند چنین فرض می کنند که تماس گیرندگان دارای ارتباط صوتی ـ تلفنی و اینترنتی همزمان هستند، بعبارتی دارای دو خط تلفن، و یا یک خط تلفن و یک شبکه هستند. این محصولات از نرم افزارهای کاربردی ارتباطی تشکیل شده اند که بطور همزمان بر روی هر دو کامپیوتر عامل و تماس گیرنده اجرا می شوند. معمولاً تماس با یک تلفن آغاز شده و ارتباط بین کامپیوترها با دستورالعمل هایی که عامل از طریق تلفن به شتری می دهد شروع می شود. باید برخی هماهنگی ها با مکانیسم CTI صورت گیرد تا برای تماس گیرنده امکان ارتباط از طریق کامپیوتر با همان عاملی که مشغول صحبت تلفنی با اوست، وجود داشته باشد.

این روش می تواند رد برخی حالات نتایج قابل قبولی فراهم آورد، اما تنها در حالیکه عملاً دو مسیر موجود باشدف امکان پذیر است. مانند بسیاری از حالاتی که تا بحال توضیح داده شد، این روش بر وجود یک تلفن سنتی ACD مبتنی است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دروازه تلفن IP [13]

رویکرد دیگر این است که برای مشتریان امکان استفاده از یک برنامه ارتباط اینترنتی مانند Microsoft Netmeeting را فراهم ساخته و بین اینترنت و مرکز تلفن، یک IP به دروازه تلفن قرار دهیم. وظیفه اصلی این دروازه تبدیل تماس صوتی از فرمت IP Packet به فرمت مدار تلفن و هدایت آن از طریق ACD می باشد، بصورتی که گویا یک تماس تلفنی معمولی است. این امر به ACD امکان می دهد که از ظرفیت موجود خود برای هدایت یک تماس به یک عامل خاص استفاده کند. این راه حل توسط بسیاری از سازندگان دروازه VOIP ارائه می شود و گاهی اوقات در این راه با ارائه کنندگان ACD همکاری می کنند.

این معماری نیز توسط برخی ارائه کنندگان خدمات شبکه ای بکار گرفته می شود. آنها تبدیل IP به تلفن را در شبکه های خود انجام داده و تماسهای IP را بازای مبلغی در هر دقیقه، به مرکز تلفن تحویل می دهند. این روش مشابه هزینه های تماس پیش شماره 800 در آمریکا می باشد.

محصولات پیچیده تری در این زمینه نیز وجود دارند که مسیر داده ها را حفظ کرده و از طریق یکپارچه سازی پیچیده و سه خطه بین دروازه، ACD و لینک CTI قابلیت ارتباط داده و صوت همزمان، فراهم می سازند.

از معایب این روش افزوده شدن بر پیچیدگی سیستم اصلی می باشد علاوه بر اینکه همان مسائل هزینه ای و زمانی مرتبط با CTI را داراست.

 

معماری E-Chat

یک جایگزینه بسیار بنیادی تر که بطور خالص بر پایه تکنولوژی Ip قرار دارد، توسط برخی از عرضه کنندگان گفتگوی وب سنتی معرفی شده است. این روش اساساً اقتباسی است از سرور گفتگو[14] که امکان محاوره مستقیم بین عامل و تماس گیرنده را در مرکز تلفن می دهد. چنین سیستم هایی تنها برای تماسهای اینترنتی امکان پذیر هستند و تنها وسیله ورودی آنها صفحه کلید می باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

عرضه کنندگان چت در حال تلاش هستند تا تکنولوژی خود را با نیازهای مراکز تلفن مدرن وفق دهند. رویکرد مزبور فاقد امکان به صف آوری تماس ها در یک ACD و قابلیت های مسیردهی یا روش یکپارچه سازی کاربردها است. همچنین گزینه ای برای یکپارچه سازی شبکه و تماس گیرندگان تلفن در یک سیستم واحد ندارد.

به استثنای راه حلهای ارائه شده توسط عرضه کنندگان چت، تمام رویکردهایی که تا بحال معرفی شده است از مدار سوئیچ ACD بعنوان یک پیش فرض استفاده کرده و سعی در سرمایه گذاری بمنظور برطرف کردن محدودیت های آن دارند.

 

 

 

 

 

 

 

رویکرد IP-Centric

جدیدترین و تازه ترین رویکرد به مفهوم مرکز تلفن اینترنتی، یک رویکرد IP-Centric است که برای محیط وب و ابزارهای ارتباطی چند رسانه ای بهینه شده است. شکل بعد معماری سیستم CosmoCall را نشان می دهد که یکی از اولین محصولات در این رابطه می باشد.

در این رویکرد، مرکز تلفن می تواند بجای دو برنامه کاربردی با یکی کار کند. کامپیوتر چند رسانــه ای هم اطلاعات و هم ارتباط فراهم می کند، بنابراین نیاز به یک تلفن جداگانه را حذف می سازد. شبکه IP و قابلیت ذاتی آن در اتصــال ادوات داده ای از طریق Packet Switching  جایگزین معماری بسته مدار سوئیچینگ ACD میگردد. سرور ACD هر آنچه که سایر ACDها انجام می دهند بعلاوه وظایفی دیگر، بعهده دارد.

 

 

 

 

 

 

 

این سرور تماس ها، صفوف تماس، عاملین، گروههای عاملین، مهارت ها و اولویت ها را مدیریت می کند. اما این یک مدیر است که یک ارتباط دهنده واقعی که با استفاده از ابزارهایی مانند Visual C++ برنامه ریزی می شوند. بنابراین کارایی، قابلیت گسترش، آسانی تحول از مزایای آن می باشند و یکپارچه سازی آنها با سایر برنامه های کاربردی آسانتر از ACD های بر پایه تلفن است.

برای تماس های اینترنتی، نرم افزار تماس گیرنده که با فرمهای تحت وب یکپارچه شده، یک تقاضای تماس شکل می دهد و آنرا به سرور ACD می فرستد. سپس این تقاضا توسط سرور ACD به صف درآمده و به مناسبترین عامل هدایت می شود و سپس بین تماس گیرنده و عامل یک ارتباط IP به IP برقرار می شود.

تماس های تلفنی به سرور ارتباط تلفنی می رسد، که آنها را به نشست های IP تبدیل می کند. این یک نوع دیگری از دروازه است، نه دروازه IP به تلفن که اخراً ذکر شد. سرور ارتباط تلفنی قابلیت های  IVR و پست صوتی را نیز فراهم می سازد.

قابل توجه است که عاملین لازم نیست محلی باشند، تبلکه یک عامل می تواند در هر جای دیگری که ارتباطی به اینترنت وجود دارد باشد و آنها می توانند هم تماسهای اینترنتی و هم تماسهای تلفنی را پردازش کنند.

مراجع:

1. Next India, The Organization for Experise in soft skills

http://www. Nextindia. Net/faq.htm

2. The Evolution of the Call Center In the Internet Age

http://www.cosmocom.com


 

 

فصل دوم سوئیچینگ

2. 1  مرکز سوئیچینگ

برای انتقال اطلاعات اعم از Data ، صبحت، تصویر و غیره از نقطه ای به نقطه ای دیگر در یک محدوده که شامل تعدادی ترمینال است یک شبکه ارتباطی و یا به عبارت دیگر یک مرکز سویچینگ لازم است. مراکز سویچینگ گره های اتصال دهندۀ خطوط انتقال در شبکه می باشند و اطلاعات دریافتی را در مسیر مطلوب هدایت می کنند. مراکز سویچینگ سیگنال های کنترل را دریافت کرده و مسیر درخواست شده بین مبدا و مقصد ارتباط را جستجو کرده و یک مدار بسته برای عبور اطلاعات فراهم می کنند.

 

2.2  ساختار یک مرکز سوئیچینگ

انواع ترمینال یا پایانه ها

خطوط انتقال

دستگاه های سوئیچ

1. ترمینال ها: که وسیله تبادل اطلاعات به سیگنال های الکتریکی و بالعکس هستند. از ترمینال ها همچنین یک سری پالس های کنترلی ناشی می شوند که بیان کنندۀ مبدا و مقصد و نوع درخواست هستند.

بعنوان مثال دستگاه های کامپیوتر و فاکس و تلفن، ترمینال در سیستم های دیتا و سویچینگ تلفن هستند.

2. خطوط انتقال: مسیر حرکت و محیط جریان اطلاعات را در یک شبکه ارتباطی ایجاد می کنند. خطوط انتقال برای حمل اطلاعات و سیگنال هیا کنترل بین ترمینال ها و مراکز سویچینگ و بین مراکز بکار می روند. محیط انتقال ممکن است خط فیزیکی، مثل سیم های تلفن، کابل کواکسیال و فایرابتیک و یا کانال های بی سیم، مانند کانال های مایکرویو، ماهواره و غیره باشد.

3. دستگاه های سوئیچ: تجهیزاتی هستند که امکان تبادل اطلاعات مختلف بین مبدا و مقصد را در یک مرکز سوئیچینگ فراهم می کنند.

 

2. 3  مفاهیم و تعاریف مختلف در یک دستگاه سوئیچ

نامبرینگ

کلیه اطلاعات مربوط به شماره گذاری مشترکین تلفنی یک مرکز محلی را نامبرینگ گویند.

 

ترانک

به هر یک از خطوط ارتباطی بین مراکز تلفنی ترانک یا خطوط ترانگ گفته می شود.

 

شارژینگ

اطلاعاتی است که به ثبت اطلاعات مکالمه تلفنی لحظه به لحظه مشترکین و اطلاعات کنتور مشترکین مربوط می شود و به وسیله محاسبات آن امکان صدور صورت حساب دوره فراهم می آید.

 

سرویس های ویژه

هر مرکــز تلفن بستـــه به نوع دستگاه سوئیچ مربوطه امکـــان ارائه خدمات خاصی برای بهره گیری بهتر از امکانات مخابراتی را دارد که در مجموع به آن سرویس های ویژه اطلاق می گردد. از جمه این سرویس ها می توان به انتظار مکالمه، کنفرانس سه نفره، انتقال مکالمه و ... اشاره کرد.

 

پیش شماره های مراکز محلی

برای شناسایی هر مرکز تلفن بسته به تعداد شماره های تعریفی و طرح نامبرینگ آن مرکز، پیش شماره هایی تعریف می شود که جهت راه یابی و مسیریابی آن مرکز مورد استفاده قرار می گیرد.

 

کدهای بین شهری و موبایل

هر مرکز تلفنی برای اینکه امکام دسترسی به انواع مشترکین با انواع پیش شماره های مختلف برایش فراهم شود لازم است کدهای مختلف را در دیتابیس سوئیچ خود تعریف نماید.

 

مسیرهای ارتباطی routcs

با توجه به طرح یک مرکز به کمک روش های مسیریابی بین مراکز در فصل اول بیان شد هر مرکز با مراکز هم جوار دارای مجموعه ای از مسیرهای ارتباطی از روی خطوط ترانک تعریف شده می باشد. این مسیرها نیز لازم است در زمان راه اندازی مرکز در سوئیچ تعریف و مشخص گردند.

سیگنالینگ – عبارت است از علائم الکتریکی یا سیگنال هایی که جهت برقراری یک ارتباط از ترمینال مبداء تا مقصد و برعکس در میان تجهیزات مخابراتی درگیر رد و بدل می شود. به عنوان نمونه سیگنـــال هایی که در یک مرکز تلفــن جهت برقراری تماس به آنها می توان اشـــاره کرد به قرار زیـــر است که در فصـــل چهارم به تفصیل راجع به آنها بحث خواهد شد.

 

سیگنال تقاضا یا seize

دو حالت

1ـ سیگنالی که تسط ترمینال تماس گیرنده برای درخــواست ارتباط به مرکز تلفن ارســال می شود. (برداشتن گوشی تلفن)

2ـ سیگنالی که مرکز تلفن برای درخواست ارتباط به ترمینال مقصد ارسال می کند. (سیگنال زنگ)

 

سیگنال قبول تقاضا یا accept

دو حالت

1ـ سیگنالی که مرکز تلفن به ترمینال تماس گیرنده ارسال می نماید و اعلام می کند که درخواست تماس را قبول نموده و آماده پذیرش است. (بوق آزاد)

2ـ سیگنالی که ترمیال مقصد به مرکز تلفـن ارســال می کند و به تقاضــای تمــاس پاسخ می دهد. (برداشتن گوشی مقصد)

سیگنال راهیابی یا routing

این سیگنال شامل اطلاعات کد و شماره تلفن مقصد یا ترمینالی که باید با آن ارتباط برقرار شود می باشد.

 

سیگنال وضعیت یا status

این سیگنال به چه حالت مختلف بوده که توسط مرکز تلــفن برای تماس گیرنده ارســال می شود.

1ـ سیگنال اشغال یا busy tone

2ـ سیگنال زنگ یا ring back tone

3ـ سیگنال عدم دسترسی

 

سیگنال قطع مستقیم یا clear forward

سیگنالی است که توسط ترمینال تماس گیرنده یا مبداء تماس جهت قطع ارتباط به مرکز تلفن ارسال می شود. (گذاشتن گوشی تلفن)

 

سیگنال قطع معکوس یا clear back

سیگنالی است که توسط ترمینال تماس گرفته شده یا مقصد جهت خاتمه تماس به مرکز تلفن ارسال می شود.

 

 

3. 1  انواع سیستم های سویچینگ

بسته به نوع اطلاعاتی که در یک شبکه رد و بدل می شود یکی از سه نوع سیستم سویچینگ که در زیر نام می بریم مورد استفاده قرار می گیرد.

1. سیستم های سویچینگ پیغام Message-Switching System در این سیستم پیام ها بطور کامل در مراکز سویچینگ دریافت شده و در یک لیست نوبت قرار می گیرند تا بموقع به سمت مقصد هدایت شوند.

در این سیستم معمولاعمل جابجائی و سوئیچ کردن پیام ها توسط اپراتورها انجام می شود. بعنوان مثال یک سالن تلگراف در مرکز یک استان که تلگراف ها را از شهرستان های مختلف دریات کرده و به سمت مقصد مطلوب ارسال می کند نمونۀ یک مرکز سویچینگ پیغام است.

این سیستم برای شبکه های تلگرافی مناسب ولی برای شبکه های تلفنی مطلوب نخواهند بود. به این سیستم ها Store and Forward هم گفته می شود.

2. سیستم سویچینگ بسته ای Packet-Switching System که در واقع نوعی سیستم سوچینگ پیغام است با این تفاوت که در این سیستم برای بالا بردن سرعت انتقال، قطعه های کوچکتری از پیغام ها را ارسال می کنند. در این سیستم در واقع هر پیغام به قطعه هائی بنام "بسته" تقسیم شده و هر بسته را با مشخص کردن مبدا و مقصد آن در شبکه هدایت می کنند. در مقصد بسته های مختلف یک پیغام را کنار هم می پذارند تا پیغام ساخته و کامل شود. بعبارت دیگر در اینجا یک پیغام یک جا ارسال نمی شوند. سیستم سویچینگ بسته ها نیز برای ارسال تلگراف و سایر اطلاعاتی که به شکل data هستند مناسب است. شبکه های ارتباط کامپیوترها اغلب از این نوع سویچینگ استفاده می کنند. جدیداً در ارتباط تلفنی برای انتقال اطلاعات سیگنال از آن استفاده میگردد.

3. سیستم سویچینگ مدار Circuit Switching System در این سیستم بین مبدا و مقصد پیام یک مدار بسته بوجود می آید و تا آخر پیام نیز باقی می ماند. بعبارت دیگر از ابتدا تا انتهای پیام یک مسیر مشخص  در اختیار دو ترمینال که با هم در تماس هستند قرار می گیرد.

 

3. 12  استفاده از مدولاسیون PCMدر سیستم های سوئیچینگ

در سیستمهای آنالوگ جهت ارتباط دادن ترمینالهای آنالوگ (مثلاً دستگاه تلفن) به مرکز مشکلی خاص وجود ندارد ولی برای ارتباط دادن این ترمینالها به مرکز دیجیتال لازمست از مبدل سیگنالهای آنالوگ به دیجیتال و بلعکس استفاده شود.

شکل زیر این مورد را نشان می دهد:

 

 

 

 

لذا سیستمهای سوئیچینگ امروزی مبتنی بر مدولاسیون پالس کد یا PCM می باشند. در این روش سیگنال های صوتی یا هرگونه دیتای آنالوگ ناشی از ارتباط تلفنی مشترکین توسط مبدل A/D به صورت دیجیتال درآمده و عملیات سوئیچینگ بر روی سیکنال های دیجیتال کدبندی شده ای که در قالــب فریمها و شیارهـــای زمانی (TS) مرتب شده اند، صــورت می گیرد. به عنوان نمونه توجه شما را به سیستم PCM-30 که دارای سی و دو شیار زمانی بوده و توانائی ارسال سی کانال صوتر یا دارد جلب می کنیم. در این سیستم از شیار زمانی صفر برای همزمانی و از شیار زمانی شازنده برای سیگنالینگ استفاده می شود. سی کانال دیگر عبارتند از شیارهای زمانی یک تا پانزده و هفده تا سی و یک که حاوی اطلاعات صوتی، دیتا و تصویر ی باشند که بین مبداء و مقصد تبادل می شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. 13  عملیات BORSHT

وظایفی را که مدار خط مشترکین یا LC برعهده دارد اصطلاحاً BORSHT گویند که عبارتند از:

B – تغذیه مشترک Bahary Supply

O – حفاظت خطوط در مقابل ولتاژ زیاد Over voltage Protected

R – ارسال جریان زنگ برای مشترک خواسته شده Ringing

S – نظارت روی مشترکین بمنظور تشخیص برداشتن یا گذاشتن گوشی Supervision of loop status

H- تبدیل ارتباط دو سیمه به ارتباط چهار سیمه و بلعکس Hybrid

T – برای آزمایش کردن خطوط مشترکین (برای متصل کردن تجهیزات تست به خط)

Test (connection to test equipment)

 

3. 13  بررسی ساختار یک سوئی دیجیتال پرظرفیت

13-1  سوئیچ EWSD ساخت شرکت زیمنس آلمان

 

 

 

 

 

 

 

اجزای اصلی این سیستم سوئیچ شامل قسمت های زیر است:

·       CP (Central Processor)

·       MT (Message Buffer)

·       CCNC (Common Channel Network Control)

·       LINE (Analog Line Group)

·       LTG (Line Trunk Group)

·       DLU (Digital Line Unit)

·       SN (Switching Network)

 

3. 12. 2  سوئیچ ZTE ساخت شرکت زد ت ای چین

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نرم افزار سافت سوئیچ (Soft Switch) :

از نقطه نظر عملکردی، سافت سوئیچ مانند یک مرکز ترانزیت عمل می کند و وظیفه طراحی یک مدیا گیتوی و کنترلر آن با کاربرد ترانکینگ را دارد که بعنوان سوئیچ ترانزیت ترافیک مداری را به ترافیک بسته ای (IP) تبدیل می کند. کاربرد چنین محصولی در حال گذار از شبکه های PSTN فعلی به ساختار شبکه های نسل آینده (NGN) می باشد.

MVTS II نسل جدید سافت سوییچ با قابلیت اداره کردن هوشمندانه ترافیک است. اضافه کردن این عملکرد به MVTS باعث مدیریت آسان ترافیک VoIP در شبکه های گسترده شده و جنبه های اقتصادی را ترقی بخشیده است. معماری ماژولار MVTS باعث تطبیق پذیری راه حلهای MERA با شبکه هایی با گستردگی بالا جهت کم کردن مشکلات مربوط به مدیریت ترافیک شبکه شده است. فراهم کردن تواناییهای پیشرفته برای مسیریابی و ارایه ابزارهای هوشمند نمونه هایی از این راه حلها می باشد. معماری ماژولار راه حلی است که نه تنها باعث افزایش قابلیت اطمینان می شود، بلکه قطعاً قابلیت انعطاف پذیری را افزایش می دهد. توانمندی MVTS II در ارایه کارایی بی همتا و به همراه کیفیت کاملا پایدار باعث می شود که ترافیک به سرعت رشد کند.

 

شبکه های مخابراتی نسل آینده (NGN)

در نظر گرفتن یکپارچگی در زیرساخت و ماجولاریتی در سیستم، در فرآیندهای طراحی بلندمدت شبکه مخابرات، هزینه های ناشی از بهروز شدن شبکه مخابرات در بلندمدت را کاهش داده و به آن قابلیت تطابق بیشتری با روند تغییرات سریع خواهد داد.

همگرایی در زیرساخت، در واقع به نوعی به معنی همگرایی در شبکه های نوری، سیمی و بدون سیم (رادیوئی و ماهواره ای) است.

از سوی دیگر در حال حاضر از نظر دسترسی به منابع زیرساخت، دو نوع سوئیچینگ مداری و پاکتی در شبکه موجود میباشد. همان طور که میدانیم شبکه های تلفنی برای انتقال ترافیک صوتی از سوئیچینگ مداری و برای انتقال ترافیک سیگنالینگ از سوئیچینگ پاکتی بهره می گیرند. شبکه دیتا نیز برای انتقال ترافیک دیتا از سوئیچینگ پاکتی مبتنی بر IP استفاده میکند. از آنجا که سوئیچینگ پاکتی در مقایسه با سوئیچینگ مداری دارای قابلیتهای فراوانی است (به عنوان مثال استفاده بهینه از تمام پهنای باند در دسترس برای انتقال ترافیک)، جهتگیری طراحی شبکه های مخابراتی نسل آینده به گونه ای است که در آن هم برای ارسال ترافیک مدیا (صوت، تصویر، و غیره) و هم سیگنالینگ، از سوئیچینگ پاکتی به طور مشترک استفاده می شود. از اینرو با استفاده از NGN میتوان سرویسهای جدید را با همگرایی مخابرت سیمی و بدون سیم ارائه کرد. علاوه بر آن، این سرویسها در همه جا و در هر زمانی در دسترس هستند. در حقیقت NGN یک شبکه مجتمع مبتنی بر پروتکلهای اینترنت (IP) است که نیازهای رسانه ای امروز و فردا را برآورده می کند. برای عزیمت به چنین منظوری باید تجهیزات جدیدی نصب کرد، تجهیزات فعلی را توسعه داد و قوانین و مقرراتی را برای بهره وری بهینه شبکه های آینده وضع کرد.

شبکه فعلی شامل سه شبکه مجزا به نامهای PSTN، شبکه Wireless(Mobile) ، شبکه دیتا (PSDN) و شبکه هوشمند (IN) می باشد.

NGN شبکه ای مبتنی بر IP و مولتی سرویس است که ساختار مدیریت و کنترل واحد دارد و سه شبکه فوق را در یک ساختار عمومی Packet-base یکپارچه می کند.

در NGN ، شبکه موجود از یک معماری گسترده به شبکه ای با لایه انتقال Packet Base برای صوت و دیتا تبدیل می گردد. تمام ترافیک مخابراتی و ارتباطی نظیر صوت، سرگرمی، آموزش و سرویسهای اطلاعاتی از یک شبکه مجزا حمل خواهند شد.

NGN باعث ایجاد شبکه ای با معماری ساده، هزینه کم و قدرت اجرایی بالا می گردد. هوشمندی و بازدهی بالای NGN قابلیت ارائه تمام سرویسهای موجود در آینده را بصورت Multi Service به شبکه می دهد...

در قرن حاضر حرکت به سمت ارتباطات پرسرعت حائز اهمیت بسیار زیادی می باشد، به همین دلیل است که سخن از (NGN (Next Generation Network) به میان آمده است. نحوه ارتباط مردم در سالهای اخیر بواسطه وجود اینترنت تغییر کرده و مردم خواهان ارتباط Read Time هستند. با وجود اینترنت این ارتباطات بصورت چندگانه در آمده است که همگی باید بصورت واحد، Call، تبدیل شود. رقابت فشرده و افزایش حجم ترافیک دیتا، ارائه دهندگان سرویسهای مخابراتی را ناگزیر به بازنگری شبکه موجود کرده است. راه حل این مسئله پیاده سازی NGN در شبکه تلفنی است. در این میان شبکه ای که بتواند با تولیدات نسل جدید هماهنگ شود یک شبکه پویا نامیده می شود NGN . قابلیت ارائه سرویسهای مختلف به صورت Packet Oriented  و قابلیت کنترل و مدیریت از یک نقطه را دارا است. این تحقیق به معرفی قابلیت های   NGN و دلایل پیاده سازی آن، در شبکه می پردازد.تاکید NGN بر تعیین استراتژی گذر از سیستم فعلی، خصوصاً Circuit Switch، به سمت SoftSwitch می باشد. با توجه به اینکه NGN یک مبحث جدید مخابراتی است، اکثر منابع و مراجع مورد استفاده در این مجموعه از سایت های اینترنتی شرکت های معتبر مخابراتی استخراج شده است. NGN,networking,telecommunication.

 

خصوصیات اصلی NGN عبارتند از:

·       جدا کردن لایه های انتقال، کنترل، سرویس و دسترسی از یکدیگر.

·       قابلیت همکاری با لایه های مختلف و شبکه های دیگر از طریق اینترفیس های باز (Open Interface)

·       کنترل یکپارچه تکنولوژی های مختلف انتقال نظیر ATM، IP ، TDM ، Frame Relay و ...

·       استفاده از عناصر استاندارد شبکه نظیر Gateway ، Soft Switch و Application Server .

لازم به ذکر است ایجاد شبکه NGN برای شبکه هیا مختلف دارای راهکار ثابتی نمی باشد و برای هر شبکه متناسب با ساختار آن شبکه، نیاز به پیاده سازی یک روش و یا تلفیق چند روش است.

 

 

 

 

دلایل پیاده سازی NGN  

اصولاً شبکه های موجود به دلایل زیادی ملزم به اجرای شبکه NGN می باشند.

این دلایل عبارتند از:

1- کاهش مشکلات شبکه

مشکلات فعلی شبکه نظیر ترافیک بالای شبکه، پهنای باند کم، عدم امکان سرویس دهی مناسب به مشترکین جدید و ... با استفاده از شبکۀ IP-Based به حداقل خواهد رسید.

 

2- افزایش تصاعدی ترافیک دیتا نسبت به صوت

ترافیک دیتا و صوت چنان افزایش یافته که از حالت نرمال خارج گردیده است. افزایش ترافیک دیتا نسبت به صوت دارای رشد بیشتری است که در این میان شبکه موجود باید قادر به هدایت این بار ترافیکی یا Off Load کردن آن از شبکه باشد. شبکه فعلی بر اساس الگوهای ترافیکی ایستا و قابل پیش بینی طراحی شده است که این الگو جهت شبکه صوت مطلوب بوده و با آمدن ترافیک دیتا نیاز به تکنولوژی با انعطاف پذیری بیشتر می باشد که به سرعت قابل تغییر و توسعه باشد، از آنجا که تکنولوژیهای قدیم دارای انعطاف و مقیاس پذیری محدودی هستند درنتیجه در محیط جدید دچار مشکل خواهند گردید. این مشکل در NGN حل شده است.

 

3- عدم یکپارچگی شبکه

شبکه فعلی به علت وجود شبکه های مختلف مانند موبایل، دیتا، IN و ... متمرکز نمی باشد اما در NGN دارای شبکۀ یکپارچه و متمرکز خواهیم بود.

4- مدیریت شبکه

شبکه موجود دارای تعداد زیادی سوئیچ با ظرفیت هیا پایین استف زیاد بودن عناصر Elementها در شبکه کنترل و مدیریت شبکه را مشکل می سازد.

 

5- تمام ظرفیت شبکه موجود

ظرفیت شبکه موجود بدلیل محدودیت در سقف ظرفیت سوئیچ های PSIN به سرعت رو به اتمام است و شبکه موجود از ارائه سرویس به مشترکین ناتوان گشته است.

 

6- افزایش سوددهی شرکتها

چالشهای جدید در شبکه موقعیتها و راه کارهای جدیدی را می طلبد به این معنی که اگر شرکتها بتوانند خود را با تکنولوژی روز هماهنگ کنند قادر خواهند بود سود سرشاری از سرویسها و Applicationهای جدید نصب خود کنند.

 

7- پیاده سازی پروتکلهای استاندارد

از آنجاییکه عناصر مختف در شبکه از تولیدکنندگان مختلف هستند در NGN پروتکلهای استاندارد به منظور تبادل اطلاعاتی بین عناصر شبکه پیاده می شود.

 

8- افزایش پهنای باند و ارائه سرویسهای سریعتر

یکی از مشکلات مشترکین تلفنی که خواهان استفاده از اینترنت هستند (Dialup Users) پهنای باند محدود این شبکه است که می توان با افزایش پهنای باند علاوه بر


 

 

فصل سوم سیگنالینگ

4-1  تعریف سیگنالینگ

عبارتست از زبانی که تجهیزات مخابراتی را قادر به برقراری ارتباط می کند و نظیر سایر زبانها از لغاتی تشکیل شده که دارای معانی مختلف است.

 

4-2  سیگنالینگ در مراکز:

قبل از برقراری ارتباط و شروع مکالمه سیستم سوئیچینگ مراحل مقدماتی را طی می کند تا اطلاعات لازم برای تعیین مسیر را جمع آوری و تجزیه و تحلیل کرده و ارتباط را برقرار کند:

این کارها در یک مرکز سوئیچینگ توسط قسمت های کنترل و به کمک سیگنالیهای تعریف شده ای که بین مرکز و ترمینال ها یا بین بخــش های مخلتف یک مرکز رد و بدل می شوند انجام می گیرد.

 

 

 

 

 

به غیر از کانال صحبت از هر ترمیـنال یـک راه دو طرفه تــا مرکز وجود دارد که حمل کننده ی سیگنال های فرمان و کنترل علائم از ترمینال به مرکز و از مرکز به ترمینال است.

در واقع در اکثر سیستم های موجود و متداول از یک کانال فیزیکی برای هر دو منظور استفاده می شود و درنتیجه یکی از مسائل طراحی مراکز جدا کردن سیگنال اطلاعات از سیگنال های کنترلی است.

هر ترمینال در مرکز، یک سوئیچ مربوط به خود و همچنین یک واحد کنترل در اختیار دارد که از طریق این سوئیچ و کنترل به ترمینال های دیگر ارتباط دارد. هر واحد کنترل نیز طبیعتاً باید با سایر واحدهای کنترل مرتبط باشد تا فرمان های لازم را به آنها بدهد یا از آنها دریافت کند. به عبارت دیگر واحد کنترل ترمینال متقاضی از طریق واحد کنترل مورد تقاضا وضعیت آن ترمینال را جویا شده و عملیات لازم را در ارتباط با درخواست رسیده انجام می دهد.

 

4-3  دیاگرام تبادل سیگنالها:

حال که نقش واحدهای کنترل و سیگنالینگ در مراکز سوئیچینگ بطور کلی روشن شده است مناسب است که به انواع سیگنال های متداول در مراکز سوئیچینگ اشاره ای داشته باشیم.

برای شناخت این سیگنالها به وظایف مراکز توجه می کنیم زیرا مجموعه ی سیگنال های رد و بدل شده بین مرکز و ترمینال های متقاضی (Calling) و ترمینال های مورد تقاضا (Called) مناسب و هماهنگ با نوع کاری است که در برقراری ارتباط هر یک از این واحدها انجام می دهند.

این سیگنالها معمولاً بصورت تغییر کمیت های الکتریکی و یا یک سری از این نوع تغییرات است. مثلاً در سیستم تلفنی با تغییر جریان در حلقه ی مدار تلفن که از مرکز تا ترمینال ادامه دارد سیگنالهای مختلف با مفهوم و معنی متفاوت ساخته می شود. سیگنالینگ نسبت به نوع سیستم و کاربرد می تواند آنالوگ یا دیجیتال باشد. در تلفن بعضی سیگنالها مثل نمره گیری دیجیتال و بعضی دیگر مانند تون های مختلف آنالوگ است.

یک مجموعه اساسی از سیگنال ها را که بین ترمینال Calling و مرکز و نیز بین مرکز و ترمینال Called مبادله می شوند در شکل شماره (9) نشان داده ایم.

 

 

 

 

 

 

 

بطوریکه در شکل (9) دیده می شود نوع و تعداد سیگنال های مبادله شده بستگی به وضعیت ترمینال دارد. در اینجا به شرح یک به یک سیگنال های نشان داده شده در شکل و مترادف آنها در سیستم سوئیچینگ تلفن می پردازیم.

 

4-3-1  سیگنال های بین ترمینال متقاضی و مرکز:

1. ابتدا ترمینال متقاضی، تقاضای خود را برای برقراری ارتباط به مرکز اطلاع می دهد |Scize| (اشغال)

در سیستم تلفن این تقاضا "برداشتن گوشی" است.

2. مرکز سوئیچینگ به تقاضای ترمینال Calling باید جواب بگوید که ترمینال بفهمد سیستم آماده ی پذیرش آن است. |accept| "بوق آزاد" یا "تون نمره گیری" همان قبول تقاضا از طرف مرکز است.

3. بعد از اطمینان ترمینال از اینکه مرکز تقاضا را دریافت کرده است ترمینال مشخصات مربوط به مسیر ارتباط و مقصد مکالمه را به مرکز ارسال می کند. |routing signal|

پالس های "نمره گیری" که شماره ی خط و تلفن مورد تقاضا می باشد همان سیگنال راه یابی است.

4. مرکز بعد از دریافت اطلاعات مربوط به مسیر مکالمه از طرف ترمینال متقاضی یکی از چند وضعیت ممکن زیر را بعد از بررسی هــای لازم در مورد ترمینــال مورد تقاضا اعلام می دارد |status|

الف: خط ترمینال مورد تقاضا اشغال است. "بوق اشغال" busy tone

ب: خط مورد تقاضا آزاد است، منتظر جواب باشید. "تون زنگ ring back tone

ج: شماره دریافت شده در سرویس نیست (ناشناس). "تون مخصوص" reader tone

5. بعد از اینکه بدلیل اتمام مکالمه یا دلایل دیگر قطع ارتباط از طرف ترمینال متقاضی اعلام شود مرکز آنرا دریافت کرده و مدار را قطع می کند.

این نوع قطع را |Clear Forward| می گویند. "گذاشتن گوشی"

6. ممکن است منشاء قطع ارتباط ترمینال مورد تقاضا باشد که در این صورت فرمان قطع از سمت مرکز به ترمینال متقاضی می رود. این فرمان را |clear back| می گویند.

 

4-3-2  سیگنال های بین مرکز و ترمینال موردتقاضا:

سیستم به ترمینال سیگنال درخواست می فرستد. |Seize|

ترمینال به این تقاضا جواب می دهد. |accept|

"برداشتن گوشی" پاسخ به تقاضای مرکز است که منشائ آن تقاضای ترمینال متقاضی است.

3- بعد از پایان مکالمه برحسب اینکه فرمان قطع از کدام سمت بیاید یک سیگنال |clear forward| یا |clear back| از مرکز به ترمینال یا از ترمینال به مرکز می رود.

در سیستم سوئیچینگ نسبت به اینکه چه کسی اختیار قطع ارتباط را دارد. چهار نوع قطع وجود دارد:

1.      Calling party release   - قطع از طرف ترمینال متقاضی

2.      Called party release  - قطع از طرف ترمینال مورد متقاضا

3.      First party release  - قطع مدار با فرمان اولین ترمینال

4.      Last party release – قطع با فرمان آخرین ترمینال

 

 

4-4  روشهای سیگنالینگ

الف) سیگنالینگ کانال مرتبط Channel associated signaling  (CAS)

روشی که کلیه سیگنالها روی کانالی که ترافیک تلفنی حمل می شود ارسال و دریافت می شود و همیشه هر کانال که ترافیک تلفنی را به همراه دارد سیگنالینگ نیز دربرخواهد داشت.

ب) سیگنالینگ کانال مشترک Common Channel Signaling (CCS)

روشی که اطلاعات سیگنالینگ مربوط به چندین مدار تلفن و یا اطلاعات مربوط به مدیریت شبکه از طریق یک کانال به نام سیگنالینگ ارسال و دریافت می شود. مسیر آن می تواند از مسیر صوت جدا باشد.

 

4-5  انواع طبقه بندی سیگنالینگ

الف) طبقه بندی سیگنالینگ از نظر قسمتهائی از شبکه که بکار گرفته شده اند:

1.      سیگنالینگ مشترکین و مرکز

2.      سیگنالینگ داخل مرکز

3.      سیگنالینگ بین مراکز

 

4-5  سیستم های استاندارد شده

سیستم های استاندارد مختلفی برای انجام عملیات سیگنالینگ تعریف شده که معروف ترین آنها برای مصادف مختلف در اینجا اشاره می شوند:

انواع سیگنالینگ برای کاربردهای عمومی عبارتند از:

1.      NO

2.      NO02

3.      NO0

4.      NO

که در این میان امروزه با توجه به کاربردهای سودمند سیگنالینگ شماره 7 یا NO.7 بیشترین استفاده را دارد و در اکثر سوئیچ های قابلیت استفاده از این نوع سیگنالینگ از ویژگی های بسیار مورد توجه سوئیچ می باشد.

برای کاربردهای منطقه ای از انواع دیگری از سیگنالینگ استفاده می شود که معروف ترین آنها عبارتند از:

R1  (آمریکا)

R2 (اروپا)

همان طوری که توضیح داده شد استاندارد سیگنالینگ شماره7 بیش از همه انواع دیگر مورد توجه سازندگان سوئیچ های امروزی بوده است لذا در شکل زیر جهت آشنایی با این نوع سیگنالینگ قالب اطلاعات قابل حمل نمایش داده شده است.

 

 

 

 

 

 

شکل10 ـ فرمت اطلاعات فریم صفر از یک سیستم پی سی ام 32 کاناله ارتباطی با سیگنالینگ NO7

4-6  طبقه بندی سیگنالینگ از نظر عملیات سیگنالها

1. سیگنالهای خط یا سوپروایزری

برای تصرف یک مدار و مراقبت یا نظارت یک مکالمه بکار گرفته می شود.

1-1         عملیات

1-    تقاضای مکالمه

2-   پاسخ دادن و برقراری مکالمه

3-   رها کردن ارتباط

2- سیگنالهای آدرس یا رجیستر

عمدتاً شامل شماره مشترک خواسته شده می باشد و یا از سایر اطلاعاتی که برای برقراری ارتباط لازم است تشکیل می شود.

 

1-2         عملیات

1-   اعلام آمادگی برای دریافت شماره ها

2-   ارسال ارقام شماره گیری

3-   اعلام پایان شماره ها

 


 

 

فصل چهارم عملیات نگهداری

4-1  سیستمهای نرم افزاری سوئیچینگ

نرم افزار از برنامه ها و اطلاعاتی تشکیل شده است که همه اعمال هوشیارانه و متفکرانه مرکز را انجام می دهد، درحالیکه سخت افزار کارهای نسبتاً ساده و تکراری را انجام می دهد، انواع نرم افزارهای مراکز سوئیچینگ عبارتند از:

 

1- نرم افزار عملیاتی:

عبارتست از همه برنامه های لازم برای عملیات مرکز و هدایت پردازنده های کنترل آن بطور کلی نرم افزاری است که سیستم را بکار می اندازد.

 

2- نرم افزار پشتیبانی:

نرم افزاری که برای پشتیبانی سیســـتم لازم است، برای تولید و نگهداری نرم افزارها بکار می روند.

 

3- نرم افزار رفع خرابی قطعات و کارتها:

نرم افزاری که بتواند خرابی کارتها و قطعات خراب را مشخص کند و امکانات رفع خرابی آنها را فراهم کند. این نرم افزار در CRE بکار می رود (مثلاً هنگام تست سخت افزار از برنامه های تست X-RAY استفاده می شود که از این نوع نرم افزار است).

پس از نصب و تست سخت افزار، نرم افزار عملیاتی توسط نوار به سیستم لود می شود که به آن SLT گویند.

اگر نرم افزاری ایراد داشته باشد، پس از بررسی و رفع خرابی و انجام اصلاحات لازم (اصطلاحاً وصله های نرم افزاری) دوباره تحت نام PLT به سیستم لود می شود. Path

 

4-1-1  دلائل ایرادهای نرم افزاری

1.      در رابطه با سخت افزار ایرادی بوجود می آید.

2.      تغییراتی در ترکیب عملیات پیش آید.

3.      در اثر مرور زمان ایرادهای خاصی ممکن است پیش آید.

 

4-1-2  تفاوت پرداز مکالمه و پردازش دیتا

بزرگترین کار نرم افزار عملیاتی، پردازش مکالمه است، در پردازش مکالمه کار باید بصورت بلادرنگ[15] انجام شود ولی خطا تا حدی قابل قبول است، اما در پردازش دیتا کوچکترین خطا مجاز نمی باشد ولی تأخیر مجاز است.

 

شرایط اجباری سیستمهای نرم افزار عملیاتی:

1. قابلیت پاسخ دادن بلادرنگ[16] را داشته باشد:

هر وقت تقاضائی از سیستم شد، باید بلافاصله پاسخ لازم را ارائه دهد، طبق توصیه CCTT با قبول ریزشی معین به تعداد معینی از درخواست مکالمات در یک زمان خاص بتواند پاسخ دهد.

 

2. قابلیت اجرای چندین برنامه[17] همزمان را داشته باشد:

با توجه به حجم مشترکین و کارهای نرم افزاری مختلف باید نرم افزار مرکز توانائی اجرای چندین برنامه همزمان را داشته باشد. کامپیوتر بصورت اشتراک زمانی کار را انجام می دهد. بدلیل سرعت خیلی زیاد، تصور می کنیم که کامپیوتر چندین کار همزمان را انجام می دهد.

3. قابلیت تداوم سرویس[18] دهی را داشته باشد:

طبق توصیه CCTTT هر مرکز در طول عمر مفید خود نباید بیش از چند ساعت قطعی[19] داشته باشد.

 

4-2  نرم افزار عملیاتی

برنامه های نرم افزار عملیاتی مرکز ممکن است به دو دسته عمده تقسیم گردند:

1- برنامه های سیستم[20]

2- برنامه های کاربردی[21]

الف) برنامه های سیستم

این برنامه ها در سوئیچینگ معادل سیستم عامل OS[22] در کامپیوترهای عمومی است که از طریق سخت افزار مرکز با برنامه های کاربردی ارتباط می یابد. این قسمت معمولاً در کلیه سیستمهای کامپیوتری مشترک است، هرچه کامپیوتر کوچکتر باشد OS آن ساده تر است. اعمال عمده ای که انجام می دهد عبارتند از:

1. مدیریت وسائل جانبی تلفن[23]:

مدییت کلیه عملیات ورودی و خروجی در قبل بقیه سیستم، یعنی مدیریت وسائل جانبی مرکز تلفن (در رابطه با ترمینالهای مرکز) را بعهده دارد. برنامه های سیستم برای این منظور مدیرت اجرائی[24] نامیده می شود.

 

2. مدیریت ارتباط بین انسان و ماشین[25]

مدیریت ارتباط بین وسائل ورودی و خروجی با کادر عملیاتی مرکز، تجزیه و تحلیل فرامین از دیدگاه ساختار جملات برنامه[26] و رابطه بین علائم و معانی[27] آنها، اصلاح متون و غیره را بعهده دارد.

 

3. مدیریت وسائل نگهداری و بهره برداری[28]

در رابطه با تجهیزات ورودی و خروجی مرکز (دیسک، نوار، پرینتر) و نیز در رابطه با نرم افزارهای نگهداری و مدیریتی سیستم (وسائل نگهداری و بهره برداری) و اختصاص حافظه به دنیای خارج

 

4. اختصاص منابع[29]:

برای جلوگیری از تداخل در استفاده مشترکین از یک کانال و اشکال در مکالمه دو مشترک این برنامه ها وظیفه تخصیص این کانالها (سی شیار زمانی بعنوان منبع) را به مشترکین بعهده دارند.

5. زمانبندی کارها[30]

برای اختصاص زمان ماشین به برنامه های کاربردی مختلف بر طبق اولویت های تعیین شده، برنامه های سیستم برای این منظور را مدیریت زمان گویند. بطور کلی مدیریت کلی سیستم را بعهده دارند.

 

6. برنامه های دفاعی[31]:

وظیفه آنها حفظ تداوم عملکرد سیستم است. این نوع برنامه، اشکالات سخت افزاری را تشخیص داده و پس از ایزوله کردن آن قسمت از سیستم، اطلاعات آلارم را تولید می کنند. در صورتیکه اشکال نرم افزاری پیش آید، یکی از روشهای اصلاح اشکال بدست آوردن برنامه های نرم افزاری سالم از وسایل جانبی (مثل دیسک) است. حفاظت سیستم از اشکالات و خطاهای سخت افزاری و نرم افزاری را بعهده دارد.

 

ب) برنامه های کاربردی:

مجموعه برنامه هائی که مرتبط به کاربردهای سیستم است و ممکن است در سیستمهای مختلف فرق کند و بر سه دسته هستند:

1- برنامه های پردازش مکالمه[32]

مسئول برقراری مکالمهف نظارت بر کار مکالمه، قطع مکالمه و تعیین حق المکالمات منطبق با مشخصات تعیین شده توسط شرکت مخابرات می باشد. پردازش مکالمه شامل تشخیص درخواست، تخصیص رجیستر (در ناحیه کار)، بررسی و تجزیه و تحلیل آدرس و ... است.

2. برنامه های بهره برداری[33]

وظیفه نظارت و سنجش، تست خط و ترانکف مدیریت اطلاعات پشتیبانی و ذخیره می باشد. اطلاعات ذخیره شده را می توان بوسیله پرسنل نگهداری و در مواردی بوسیله مشترکین، از ماشین دریافت و تغییرات لازم را روی آنها انجام داد. کارهای افزایش یا کاهش و یا تغییر کلاس سرویس مشترکین را بعهده دارد.

 

3. برنامه های نگهداری[34]:

برای نگهداری، قسمتهای نرم افزاری و سخت افزاری است که تشخیص عیب، پیدا کردن خرابی، رفع عیب و در صورت عدم رفع خرابی ایزوله کردن واحد خراب را بعهده دارد. این برنامه ها دائماً در حال اجرا است.

 

4-3  ترافیک

متوسط میزان مورد استفاده قرار گرفتن هر سرویس دهنده ترافیک آن خواهد بود.

تعاریف

1. اشغال/آزاد[35]

هر نقطه سوئیچ یا آزاد است یا اشغال

2. حجم ترافیک[36]

با انجام عمل نظارت روی N سرویس دهنده در پرید زمانی T می توان یک منحنی رسم نمود که تعداد اشغالی سرویس دهنده ها را در هر لحظه نشان بدهد. سطح زیر این منحنی حجم ترافیک را نشان می دهد. بعبارت دیگری حجم ترافیک نشان دهنده مجموع کل تعداد اشغالی N سرویس دهنده در پرید زمانی T است.

 

3. شدت ترافیک[37]:

حجم ترافیک

پریود مربوطه

حاصل تقسیم حجم ترافیک بر مدت زمان T شدت ترافیک خواهد بود.

 =  شدت ترافیک

4. تعریف واحد شدت ترافیک:

ارلانــک[38]: عبارتست از اشغــال مداوم یک سرویـــس دهنده در طول یک ساعت (دیمانسیون ندارد)

[39]CCS عبارتست از یک مکالمه صد ثانیه ای در ساعت (صد مکالمه ثانیه در ساعت)

 

5. تعریف ساعت پیک[40]:

ساعتی که در آن ساعت حجم ترافیک بیشترین مقدارش را دارد. بنابراین ساعتی که بیشترین شدت ترافیک را دارد نیز همان خواهد بود زیرا که پریودیک ساعت درنظر است.

 

 

6. توصیه CCITT :

برای پیدا کردن ساعت پیک توصیه بدین صورت است که یک هفته تا 15 روز عمل نظارت انجام گیرد پس از معدل گیری نتایج چهار ربع ساعت متوالی که بیشترین شدت ترافیک را دارا باشد بعنوان ساعت پیک مشخص می شود.

 

7. ترافیک عرضه شده[41]

ترافیکی است که از منابع ترافیکی (مثلاً مشترکین) به هر نق طه از سیستم اعمال می شود این مقدار قابل اندازه گیری با دستگاههای اندازه گیری نمی باشد و باید به روشهای مختلف به دست آورد.

(اگر ترافیک حمل شده، تعداد خطوط، درجه سرویس و ضریب دسترسی موجود باشد می توان عرضه شده را بدست آورد)

 

8. ترافیک حمل شده[42]

 بخشی از ترافیک عرضه شده توسط سیستم حمل می شود. این ترافیک قابل اندازه گیری با دستگاههای اندازه گیری می باشد.

 

9. ترافیک سرریز[43]

تفاوت ترافیک عرضه شده به یک نقطه از سیستم و ترافیک حمل شده توسط آن ترافیک سرریز را نشان می دهد که به نقطه دیگر عرضه می شود. حال ممکن است از طریق نقطه دیگر حمله شود و یا تلف شود. (یا مجدد سرریزی داشته باشیم)

10. ترافیک تلف شده[44]

مقداری یا تمام ترافیک سرریز که حمل نمی شود، تلف شده است.

 

11. درجه سرویس G.O.S[45]

الف) در سیستم ضایعاتی[46]

1. میزان موفقیت در برقراری ارتباط را با عددی که عدم موفقیت را می رساند بیان می کنند که این عدد، احتمال اشغال بودن کلیه خطوط را می رساند.

2. درصد مکالماتی را که بخاطر در دسترس نبودن تجهیزات لازم تلف می شوند را درجه سرویس گویند. (احتمال انسداد)

3. احتمال برخورد به بوق اشغال

4. حداکثر مجاز احتمال رد

محاسبات فرمولی: درجه سرویس را تقریبــاً از فرمول زیـر بدسـت می آورنــد و با B نمایش می دهند:

که از اینجا:

Ao – ترافیک عرضه شده

Ar – ترافیک سرریز (یا تلف شده)

Ac – ترافیک حمل شده

بدیهی است هر قدر مقدار B کمتر باشد سیستم از سرویس بهتری برخوردار است اما امکانات بیشتری نصب شده است بنابراین:

B= %1 بهتر است از B=%2

 

ب) سیستم انتظاری[47]:

درجه سرویس برابر است با درصد مکالماتی که به تاخیر[48] افتاده اند یا درصد مکالاتی که تأخیر در سرویس گرفتن آنها از یک مدت زمان معین[49] بیشتر شده است.

 

12- زمان اشغال[50]:

مدت زمانی که یک وسیله ارتباطی در سرویس دادن به یک مکالمه زیر بار است.

زمان اشغال یک قسمت از سوئیچ ممکن است شامل موارد زیر باشد:

1. زمان شماره گیری: از ابتدا که گوشی برداشته می شود تا عمل شماره گیری انجام شده ومسیر مکالمه برقرار گردد این زمان بستگی به سیستم دارد و برای هر سیستم تقریباً زمان ثابتی است.

2. زمان زنگ خوردن به مشترک خواهان: این زمان بستگی به رفتار مشترکین دارد.

3. زمان مکالمه: بستگی به طول مکالمه دارد. این بستگی به رفتار مشترکین دارد.

 

 

لزوم بررسی زمان اشغال:

الف: برای آگاهی یافتن از نحوه رفتار مشترکین

ب: آگاهی یافتن به مدت زمان انواع مکالمات شهری – بین شهری و بین الملل

ج: آگاهی یافتن از تعداد متوسط مکالمات، تعداد متوسط زمان اشغال

د: آگاهی یافتن از اشکالات نگهداری سیستم.

13. اهداف جمع آوری اطلاعات ترافیکی

الف: برای مهندسی دستگاهها و مدارها

ب: بهره گیری بهتر از دستگاههای در حال کار

ج: کمک به نگهداری بهتر وسایل ارتباطی

الف: در این رابطه مسائل زیر مورد بررسی قرار می گیرد:

1. زمان متوسط مکالمات

2. تعداد اشغالی ها در ساعت

3. تعیین ساعت پیک

4. تعیین وز، هفته، ماه و یا سال پیک

5. تعیین ترافیک ورودی و خروحی یک مشترک: مسکونی، تجاری، اداری، همگانی و داخلی

6. تعیین ترافیک هر بخش از سوئیچ

7. تعیین ترافیک ترانک ها

8. تعیین مکالمات موفق و یا ناموفق

 

ب:

1. تعیین و کنترل ظرفیت دستگاهها در زمان موردنظر

2. کنترل تعداد مشترکین و خطوط خارج از سرویس

3. آگاهی از وظعیت کارکرد دستگاهها

4. آگاهی از تعداد و یا انواع مشترکین خارج از سرویس

5. آگاهی از قسمتهائی که با ترافیک غیرعادی (خیلی بالا یا خیلی پایین) کار می کنند.

ج:

1. تعیین تعداد مدارات در حال کار و خارج از سرویس، از دید نگهداری

2- ارائه اطلاعات لازم برای توزیع شماره ها بین مشترکین

3. ارائه اطلاعات ترافیکی جهت بالانس ترافیکی مرکز (اظ نر مشترکین یا خطوط)

4. تشخیص اشتباهات احتمالی درون نقشه های پیوند

5. تعیین خطوطی که دائماً اشغال هستند.

6. تعیین خطوطی که دارای زمان اشغال یکسان هستند.

7. پیدا کردن خرابی و تشخیص آن با همکاری گروه نگهداری

بعبارت دیگر اهداف را می توان بصورت زیر خلاصه نمود:

1. ایجاد توانائی انجام پیش بینی های ترافیکی

2. طرح و مهندسی

3. توسعه

4. تقویت

5. برنامه ریزی

6. نگهداری و مدیریت شبکه

14. روشهای جمع آوری اطلاعات ترافیکی:

الف – ممتد

ب – جاروب

 

15. امکانات اندازه گیری ترافیکی:

الف – اتوماتیک

ب – نیمه اتوماتیگ

ج – دستی

الف به دو صورت انجام می شود:

1. توسط خود تجهیزات مرکز بطور اتوماتیک

2. توسط دستگاههای اندازه گیری: VGA یا ICUP یا ارلانگ متر

ب به دو صورت:

1. استفاده وو تجزیه و تحلیل لیست های کارکرد مشترکین

2. استفاده و تجزیه و تحلیل کنتورهای آماری بعضی مراکز

ج. اندازه گیری چشمی و نظری

 

16. تعریف دسترسی و انواع آن:

یک نقطه ورودی وقتی بتواند به یک (یا چند) خروجی ارتباط پیدا کند گوینده برای آن نقطه دسترسی وجود دارد. اگر هر نقطه از سوئیچ در رابطه با ارتباط به نقطه دیگر قادر باشد به کلیه امکانات خروجی متصل شود در آن حالت گویند برای این نقطه دسترسی کامل وجود دارد و در غیر اینصورت دسترسی را ناقص گویند.

 

17. تغییرات ترافیک:

این تغییرات را می توان به دو بخش عمده تقسیم نمود:

1. تغییرات در اثنای یک روز

2. تغییرات بین روزهای مختلف (روزهای کاری، تعطیل، آخر هفته، تعطیلات تابستانی)[1] . IT enables industry

[2] . Contact Centers

3. Inbound

[4] . Virtual Call Center

[5] . Client Account Data

[6] . Speech Recognition

[7] . Inbound Customer Service Centers

1. یک شماره toll free عبارت است از شماره ای که به یک تبادل تلفنی یگانه مرتبط بوده و امکان می دهد بخش دریافت کنننده تماس، بطور اتوماتیک صورت حساب تلفن دریافتی را وصول نماید.

1. Callback request

[10] . بسته ای از اطلاعات که دارای آدرسی در سرنام خود است و در یک شبکه بدون اتصال دائمی، به محض برقراری ارتباط به آدرس مقصد فرستاده می شود.

1. Web-based auto dialers

2. Parallel Path Data

1. IP Telephone Gateway

1. Chat Server

[15] . Real Time

2. Real Time response

[17] . Multiprograming

[18] . Permenent of service

[19] . Down Time

[20] .System Program

[21] . Applacation Program

[22] . Operating System

[23] . Telephone I/O

[24] . Handler

[25] . Man – Machine dialogue & file access

[26] . Syntactic

[27] . Semantic

[28] . Maintenance and Admimstration

[29] . Resource allocation

[30] . Scheduling

[31] . Defence

[32] . Call Processing

[33] . Administration Programs

[34] . Maintenance

[35] . Busy/Free

[36] . Traffic Volume

[37] . Traffic Intensity

[38] . A.K.Erlang

[39] . Cent Call Second (Hundred Call Second)

[40] . Peak (Busy) Hour

[41] . Offered Traffic

[42] . Carried Traffic

[43] . Overflow Traffic

[44] . I. ost Traffic

[45] . Grade of Service

[46] . Lost System

[47] . Waiting System

[48] . delayed

[49] . Certain lengh of time

[50] . Holding time

+ نوشته شده در  سه شنبه پانزدهم بهمن ۱۳۸۷ساعت 8:34  توسط تجربه کار  |